Zafke Hubert

Publié le par Mémoires de Guerre

Hubert Ernst Zafke (ur. 1920) – niemiecki SS-Unterscharführer z czasów II wojny światowej pełniący służbę w niemieckich-nazistowskich obozach koncentracyjnych KL Sachsenhausen, KL Neuengamme oraz KL Auschwitz-Birkenau.

Zafke Hubert

Urodził się w 1920 roku w rodzinie rolnicznej na ternie Pomorza. Mieszkał w Schönau, gdzie uczęszczał do gimnazjum i szkoły rolniczej. W 1933 roku wstąpił do Hitlerjugend, a w 1939 roku do SS i przeszedł szkolenie w KL Dachau. W czasie II wojny światowe służył w kilku niemieckich-nazistowskich obozach koncentracyjnych jak członek personelu medycznego. Po wojnie został zatrzymany przez Brytyjczyków i przekazany stronie polskiej. W marcu 1948 roku został skazany na cztery lata pozbawienia wolności przez Sąd Rejonowy w Krakowie za przynależność do SS i swoją służbę w KL Auschwitz w ramach jednego z procesów załogi Auschwitz-Birkenau przed sądami polskimi.

Po zwolnieniu z więzienia osiadł w Gnevkow, w ówczesnym NRD. Zajmował się produkcją i sprzedażą produktów rolnych oraz pestycydów. Ożenił się i miał czterech synów. Na początku 2015 roku został oskarżony przed sądem krajowym w Neubrandenburgu, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie o pomocnictwo w zamordowaniu 3681 osób zagazowanych w komorach gazowych Auschwitz-Birkenau w okresie jego służby w obozie.

Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :
Commenter cet article