Komura Masahiko

Publié le par Roger Cousin

Masahiko Kōmura (born 15 March 1942) is a Japanese politician, and the current Vice-President of the Liberal Democratic Party (LDP). He was Minister for Foreign Affairs from 1998 to 1999 and again from 2007 to 2008, and he is a member of the House of Representatives for Yamaguchi 1st district.

Komura MasahikoKomura Masahiko

Kōmura was born in Ehime Prefecture on 15 March 1942. He graduated from Chuo University's faculty of law. After graduation, Kōmura passed Japan's bar exam and then immediately entered politics. He was first elected to the House of Representatives in the June 1980 election, and has been re-elected in each election since then. He became Director-General of the Economic Planning Agency (as a Minister of State) in June 1994, Minister for Foreign Affairs in July 1998, and Minister of Justice in December 2000. In August 2007, under Prime Minister Shinzō Abe, he became Minister of Defense. Kōmura leads a small faction of the LDP named after himself and ran for LDP president in 2003, but was defeated by Junichiro Koizumi.

Following Abe's resignation in September 2007, Kōmura became Minister for Foreign Affairs for a second time on 26 September 2007, in the Cabinet of Prime Minister Yasuo Fukuda. He remained in that post until he was replaced by Hirofumi Nakasone in the Cabinet of Taro Aso, appointed on 24 September 2008. He is vice president of the LDP. Kōmura is also the President of the Japan-China Friendship Parliamentarians' Union. He is known to have strong ties within China's political circles.

Pour être informé des derniers articles, inscrivez vous :
Commenter cet article